Tisztelt Olvasó!
Talán Ön is gondolkodott már azon a kérdésen, milyen célokra használható az internet, milyen, még kihasználatlan lehetőségek rejtőznek megjelenésében és széles körű elterjedésében. Bizonyára nem kevés embert inspirál az általa nyújtott, eddig soha nem tapasztalt mértékű nyilvánosság, demokratizmus, az emberek, embercsoportok közötti kapcsolatok közös építésének és fejlesztésének mostanáig elképzelhetetlen potenciálja, az információszerzés és -megosztás végtelennek tűnő lehetőségei. Mindezek tudatában előbb-utóbb eszünkbe kell, hogy jusson az emberek együttgondolkodásának kiteljesítésében rejlő nagy lehetőség, ami eddig nem ismert, történelmileg új perspektívákat teremt az emberek és közösségek egymáshoz fűződő viszonyában, az embert, az emberi kapcsolatokat, a társadalmat alakító jelenségek felismerésében, megértésében és kiaknázásában. Gondoljunk bele: milyen messze lehet az idő, amikor a társadalom önmagát irányíthatja a széles tömegek által használt internet révén? Ha azonban keressük az erre utaló kísérleteket, próbálkozásokat, elképzeléseket a világhálón, nem sok használható nyomra akadunk, sokkal inkább a szétágazó, nagyon sokszor szélsőséges gondolatok, célok, viselkedésmód, megnyilvánulások uralják a világhálót.
Érdemes eltöprengeni, miért nem találunk a közgondolkodás alapvetőnek érzett kérdéseit elemző, vizsgáló, megalapozó honlapokat (ha mégis léteznek, miért nem ismerjük őket?). Pedig az internet pontosan az a közeg és eszköz, amely az ilyen, mindenkit érintő kérdésekben lényeges előrelépést jelentő konszenzust teremthet, vagy legalább a kérdések széles körű megismerését és megvitatását szervezettebbé teheti, sokunk véleményét, világnézetét alakítva, esetleg megalapozva. Ha az itt tapasztalható űrt elfogadva megállunk, akkor a soha nem látott lehetőségek kihasználatlanul maradnak, társadalmunk fejlődésével kapcsolatban érzett hiányérzetünk nem csökken. Továbbra is azt látjuk majd, hogy a számunkra fontos kérdésekben nem jól alakulnak, vagy rossz irányba mennek a dolgok, az emberek a megfontolt gondolatokra nem kíváncsiak, és mi magunk is tehetetlenek vagyunk. Igaz, hogy az internet adta lehetőségek újszerű kihasználásának megteremtése nem garantálja hiányérzetünk teljes felszámolását, de nagyban segítheti a problémák megértését, a véleménykülönbségek természetének és okainak feltárását, egyfajta közmegegyezés felé terelését, és segíthet abban, hogy a dolgok irányításában saját lehetőségeinket és szerepünket felismerve jobban azonosulhassunk a társadalom-alkotó közeg szerepével.
Ez a lap e hiány pótlására igyekszik példával szolgálni azzal, hogy a társadalom alapvető elemének, a hétköznapi embernek próbál lehetőséget mutatni az együttgondolkodásra és a jövő alakításában való aktív részvételre. A szükséges látásmód bázisának a tudomány által megalapozott, a lényegkeresésre és lényeglátásra törekvő, pozitív gondolkodásra ösztönző tényeket, gondolatokat, ismereteket és logikát tekintve, hosszú távon a fejlődésre épülő humánus társadalom kialakításához történő hozzájárulást célozza meg. A nagyra törő cél azonban nem gátolhatja a napi problémákhoz is kapcsolódó kérdések felvetését és analitikus, lehetőleg indulatok nélküli megközelítését. Néhány fontosnak ítélt témakörben (a teljesség igényének látszatára törekvés nélkül) gondolatkeltőnek remélt írásokat közlünk, amelyek aligha váltanak ki általános egyetértést, azonban tükrözik a szerző látásmódját és céljait. Számítunk az olvasók aktivitására a témák felvetésében éppúgy, mint megvitatásában. A honlap kedvező fogadtatása esetén a közreműködő moderátorok alapvető tevékenysége és eszközei a célirányú kontrollt fogják szolgálni, elkerülendő a könnyen kialakuló zűrzavart és az eredeti céloktól való eltérülést. Bizonyos, alapvető feladatainkhoz jól illeszkedő olvasói megnyilvánulások tapasztalása esetén személyre szóló felkéréseket fogalmazhatunk meg a honlap szerkesztésébe történő mélyebb bekapcsolódásra, míg más esetekben - ilyenek például a nem ideillő stílus, elfogadhatatlan gondolatok vagy eszmék hangoztatása és terjesztése, a fejlemények kontrolljának ellehetetlenítése - a szerkesztők fenntartják a jogot a nem megfelelő tartalmú és/vagy stílusú hozzászólások korlátozására, esetleg a további megszólalási lehetőség megvonására.
Nagy tisztelettel kérünk minden közreműködőt az elfogadott helyesírási szabályok használatára, a trágárság, a vulgáris kifejezések és a szleng mellőzésére, a rövidítések, a köznyelv számára nem érthető idegen szavak, szakzsargon ill. stílus használatának kerülésére, a szükséges, de nem eléggé ismert fogalmak alapműveltséget feltételező szintű magyarázatára, vagy legalább utalásra a definíciók, magyarázatok fellelhetőségét illetően.
A honlap - bár alapelveit tekintve igyekszik egyértelműen fogalmazni - nem kötődik politikai pártokhoz, kritikai hangvétele azoktól független. Teljes mértékben olyan megfontolásokat próbál képviselni, amelyek minden eszmerendszert a kor valóságos kihívásainak tükrében értékelnek, minden irányból kitéve a különböző ideológiák, politikai pártok, nézetek, irányzatok kritikátlan hívői általi rosszallásnak. Ha egyes írások tartalma, iránya mások által is megfogalmazott gondolatokra hasonlít, az csupán a kérdéses témák ésszerű látásmódjával magyarázható. A napi politikai témájú hozzászólásokat, célzásokat vagy utalásokat, nem utolsó sorban a személyeskedést és a sértő, öncélú vélemény-nyilvánítást, ítélkezést kérjük teljesen mellőzni.
A szerkesztő nagy súlyt helyez a magánszféra és a személyiségi jogok védelmére, ezért önmaga a névtelenséget választja. Ugyanakkor senkinek nem tiltott saját azonosítóinak olyan használata, amelyek alapján mások felismerhetik.
|