Az idő csapdája
Az emberiség létszáma és az általa létrehozott civilizáció az elmúlt évszázadokban gyorsuló mértékben növekedett, a rendelkezésre álló hagyományos erőforrások pedig ezzel fordított arányban egyre szűkösebbek lettek. Környezetünk állapota a terjeszkedés és a szennyezés hatására leromlott, ma már alig van érintetlennek számító hely a Földön, számos faj a felgyorsult változások és a csökkenő élőhely miatt kihalt vagy veszélybe került, a klímára nagy hatást gyakorló szén-dioxid kibocsátás erőteljes növekedése pedig beláthatatlan következményekkel fenyeget. A fegyverkezés és az erőszak soha nem látott veszélyeket hoz, a szétforgácsolt társadalmak egymással rivalizálva újabb és újabb tűzfészkeket hoznak létre, az emberek közötti vagyoni és nézetkülönbségek következtében a társadalmon belül súlyos feszültségek alakulnak ki.
A tudomány eközben olyan globális és kozmikus veszélyforrásokat fedezett fel, amelyek jelentős részének elkerülése a mai technikával elvben már lehetséges vagy a közeljövőben megoldható, de a szükséges erőforrások és erőfeszítések biztosítására a mai társadalmi-gazdasági gyakorlat mellett nem is gondolhatunk. Sokan kongatják a vészharangot, egyesek még a civilizáció közelgő pusztulását is vízionálják, a civilizáció motivációinak és működésének átalakítása nélkül viszont a helyzet tovább romlik addig, amíg bekövetkezik valamilyen katasztrófa. Nem alaptalan az a vélemény, hogy az emberiség az idő csapdájába került, legalábbis a lehető legrövidebb időn belül lépnie kell, hogy a túlélésre reális esélye legyen.
Miért vagyunk az utolsó órában?
A fejlődés jelenlegi stádiumában már elég világosan kibontakoznak azok a problémák, amelyek elvezetnek a változtatás igényéhez, és bár külön-külön is eléggé súlyosak ahhoz, hogy megoldásuk napirendre kerüljön, de együtt kezelve őket könnyebben ismerhetjük fel a legfontosabb okokat és a lehetséges megoldásokat. A teljesség igénye nélkül, de a legsürgetőbbekre koncentrálva néhány ezek közül:
- Az életmód változása miatt az emberi szervezet egyes funkciói visszaszorulnak, fontos képességek és egészséget, túlélést segítő mechanizmusok leépülnek.
- A katasztrofális helyzetek száma és mértéke növekszik (részben az ellenőrizetlen technikai és társadalmi fejlődésnek köszönhetően).
- Az emberi behatás erősödése miatt nő a természet veszélyeztetettsége, az emberiség jövőjét klímaválság veszélyezteti.
- A fejlődéshez szükséges természeti erőforrások elhasználódnak, újratermelődésük időigénye emberi léptékben mérve túl nagy.
- A társadalmi biztonságérzet növekedésével fokozódik az egyéni és társadalmi elkényelmesedés, csökken a fajfenntartási ösztön ereje.
- A népességszám növekedésével fokozódik az egyéni és a társadalmi tehetetlenség, csökken az egyének és a közösségek reakcióképessége, miközben az exponenciális fejlődés miatt egyre gyorsabb alkalmazkodási kényszer nehezedik az emberiségre.
- A generáció-váltáson alapuló alkalmazkodási mechanizmus sebessége és mértéke egyre kevésbé felel meg a változások tényleges nagyságrendjének, az ember saját életében nem képes a felgyorsult változásokhoz kellő mértékben alkalmazkodni.
- A gyors társadalmi és politikai változások miatt egy új egyensúlyi helyzet kialakulására rendelkezésre álló idő csökken, a társadalmak működését eddig még nem tapasztalt válságok fenyegetik.
- A közgondolkodás fejlődése nem tart lépést a technikai fejlődéssel és az emberiség létszámát szélsőségesen befolyásoló népszaporulat-változási tendenciákkal.
- A nemi ösztönre épülő fajfenntartási mechanizmus hatástalanná válása miatt a jelenlegi civilizációs eszközök egyre kevésbé bizonyulnak elégségesnek az emberiség további fennmaradásának és fejlődésének biztosításához. Bár a technikai háttér és az életkörülmények fejlődése nagymértékben javította az életlehetőségeket, a közgondolkodás átalakulása a gyermekvállalás csökkenésén keresztül nehezíti az emberiség fajként történő fennmaradását.
- A civilizáció bonyolultabbá válása miatt kialakuló ideológiai zűrzavar megzavarja az emberiség kialakult mentális értékrendjét, amit a társadalmak korra jellemző külső és belső egyenlőtlenségei, egyes politikai és gazdasági hatalmi törekvések tovább erősítenek, káosszal és erőszakkal fenyegetve az emberiséget, a fejlődés elért pozícióit súlyosan veszélyeztetve.
|