A társadalmi kommunikáció kiterjesztése az interneten keresztül
Örök vita tárgya, hogy a társadalom irányításához milyen szempontokat kell figyelembe venni, milyen tulajdonságok, képességek és módszerek a legmegfelelőbbek, és mely személyek ill. csoportok a legalkalmasabbak rá, ill. a tömegeknek milyen módon, területeken és mértékben lehet vagy kell szerepet biztosítani saját sorsuk helyes irányba terelésére. E kérdésekre a történelem már sokféle lehetséges megoldást kipróbált, de a tömegek szerepe a demokrácia megjelenéséig nem vált komoly megfontolások tárgyává, jóllehet a gondolat az emberiség története során már sokszor felmerült. Értelmét az az ellentmondás adja, hogy a társadalom erejét a tömegek jelentik, értékeit és eredményeit viszont nagyobbrészt kevesek birtokolják. Amíg a tömegek számára ez a helyzet a kölcsönös előnyök mentén elfogadható, a társadalom egyensúlyban van, ami azonban a bizalom megszűnésével felborul és irányítási válság alakul ki.
Az újkori demokráciákban a tömegek választások útján kapnak szerepet a társadalom irányításában való részvételre, azonban ez a helyzet még mindig távol tartja öket a folyamatok tényleges irányításától. Egyre gyakoribb jelenség, hogy a választott hatalom a közgondolkodástól elszakad, a nem kielégítő, esetleg megtévesztő kommunikáció, vagy éppen a tömegekétől eltérő érdekek miatt velük szembekerül. Az ilyen esetek elkerülését lehetővé tevő megoldások számtalan nehézséget és buktatót vetnek fel, ami miatt ezek az elképzelések a legutóbbi időkig utópiának bizonyultak, és a megvalósításra tett kísérletek kudarcba fulladtak, egyebek között azért, mert nem voltak meg az eszközök a közgondolkodás megjelenítéséhez, a közösség véleményének, szándékainak alapos megismeréséhez. A megfelelő informáltságra épülő, széleskörű és mélységű szabad kommunikáció hiányát kihasználva az erőszak alakította a történelmet. A technikai fejlődésnek köszönhető, hogy az internet jóvoltából történelmi esély született olyan módszerek kifejlesztésére és használatára, amelyek a gondolkodó emberek számára lehetővé teszik a közügyek előkészítésében, alakításában való hatékonyabb elvárás- és véleménnyilvántást, és a társadalom egységessé válására is valóságos esélyt adnak. Ehhez a már meglévő eszközök alkalmazásával olyan új technikákat kell kidolgozni és üzemeltetni, amelyek – elsősorban az internet talaján – hatékony fórumokat biztosítanak mindazoknak, akik be kívánnak kapcsolódni az együttműködésbe és a jövőépítésbe. A mindenkori hatalom számára ezek a fórumok közvetíthetik a közgondolkodást, lehetőséget adnak a problémafelvetésre és véleménykérésre olyan kérdésekben is, amelyek megoldásához a társadalmi konzultáció elengedhetetlen. E fórumok elfogadottságát a gyakorlat alakítja ki, amiben nagy szerepe van a vitatott kérdések valódiságának és az alkalmazott módszerek hatékonyságának.
Az internet egymás után termeli ki azokat az új közösségi formákat, amelyek sok ember számára lehetőséget adnak önmaguk megmutatására és vélemény-nyilvánításra ill. kommunikációra. A világszerte ismert közösségi oldalak azonban ma még nem foglalkoznak a társadalmat érintő, alapvető elvi kérdések felvetésével és megvitatásával, jóllehet ezek megismerése és megválaszolása a tudatos társadalom kialakításához és fejlesztéséhez elengedhetetlen. Az általában politikai kötődésű, média-jellegű internetes források gyakran meglehetősen egyoldalú, esetleges tájékoztatást adnak, szűk körű, a média szándékait, beállítottságát gyakran követő olvasói véleményeket mutatnak be. A hírekhez kapcsolódóan felvetnek ugyan elvi vagy annak látszó kérdéseket, azonban azok megvitatása általában messze elmarad attól az alaposságtól és mélységtől, aminek nyomán konszenzusszerű következtetések vonhatók le. Ugyanígy teljességgel hiányzik az adott kérdéskörökben született értékes vélemények, következtetések rendszerezése és folyamatos elérhetősége. Az üzleti alapokon és a hatalmi harc jegyében működő professzionális média világa mellett nem jelennek meg azok a tiszta szándékú, külső erők befolyásától mentes civil fórumok, amelyek elvi alapon, az össztársadalmi fejlődés érdekében szólítják és kérdezik meg az embereket, keresve a fejlődés helyes irányait. A lehetőség azonban adott, és feltehetően sok próbálkozás, hosszú fejlődés után a folyamat be is fog indulni. Ha így történik, a társadalom fejlődésének motorjává, hajtóerejévé válhat, érdemben befolyásolva a társadalom működését. E fórumok kialakításához olyan elkötelezett, etikusan gondolkodó emberek és csoportok kezdeményezésére és aktív közreműködésére van szükség, akik nem elsősorban üzleti és politikai sémákra alapozva akarják formálni a társadalmat, hanem jó szándékkal akarnak a reálisan megvalósítható, megbízható jövő részesei lenni.
E civil fórumok célja alapvetően a társadalmi kérdések iteratív felvetése és megválaszolása, a kérdések és válaszok logikai rendszerezése és tudományos igényű összefoglalása ill. megfogalmazása lesz. Segítségével a társadalmi felépítés és működés átalakulása megalapozható, annak érdekében, hogy a lehetséges utakat felismerve és a buktatókat elkerülve a társadalom fejlődése zavartalanul folytatódhasson. Ebben a folyamatban nincsenek történelmi előzmények, az út járatlan és egészen biztosan nem zökkenő- vagy akadálymentes. Az emberiség nagy feladat és egyúttal próba előtt áll, jövőbeni formáját kell megtalálnia, és a tévedések következményei végzetesek lehetnek. A folyamat során végbemehet az emberek felfogásának, szándékainak és életmódjának tudatosodása és kitisztulása, ami megalapozza céljainkat, lehetővé teszi az előttünk álló, nagy társadalmi összefogást igénylő feladatok végrehajtását, új értelmet és termőtalajt adva egyúttal a fejlődéshez szükséges sokféleségnek is.
|