Milyen okai lehetnek a SETI program eddigi sikertelenségének?
A SETI a földön kívüli intelligencia kutatására irányuló, fél évszázada folyó kutatás, amely máig nem tudott ilyen intelligenciára utaló jeleket kimutatni. A jelek hiánya széles spektrumú okokra vezethető vissza.
1. A kutatási technika nem megfelelő
1.1 A folyamatosan fejlődő, ma már űreszközöket is igénybevevő program a miénkhez hasonló technikával előállított, modulált rádiófrekvenciák felismerésére alkalmas, azonban a vételi készség távolsága korlátozott (saját adásaink ezer fényéves távolságokból észlelhetők).
1.2 A tér minden irányába történő jelszórás energiaigénye nagy, a célzott jeladás viszont a széles körű vételi lehetőségeket csökkenti.
1.3 A kutatott frekvenciák nem megfelelőek
A Földön használt technika a rádiófrekvenciák nagyon széles tartományának kutatására alkalmas, de a teljes spektrum ellenőrzése még nem megoldott.
2. A nálunk fejlettebb civilizációk a miénknél fejlettebb kommunikációs technikát használnak
Nincs okunk azt feltételezni, hogy a távolsági kommunikáció csupán rádiófrekvenciás módszerrel lehetséges, és elképzelhető, hogy az ember technikája is hamarosan megváltozik.
3. A civilizációk egy idő után elvesztik érdeklődésüket más civilizációk iránt
3.1 A tartós sikertelenség a keresés iránti érdeklődést megszünteti.
3.2 A civilizációk mentális vagy technikai fejlődése során a keresés érdektelenné válik (vagy ki sem alakul).
3.3 Az intelligencia a biológiai alapokról mesterséges alapokra helyeződik át, az emberi ösztönök kiiktatása következtében elveszíti érdeklődését gyökerei és kapcsolatai iránt.
4. Létezhet, de rendkívül kevés a velünk párhuzamosan létező, miénkhez hasonló intelligencia
A civilizáció felé vezető úton és fejlődése során lehet/nek olyan, rendkívül nehezen vehető akadály/ok, amely/ek miatt nagyon magas a félresiklás vagy végső elbukás aránya. Ez/eke/t a nehézsége/ke/t a kérdéssel foglalkozó tudósok "Nagy Szűrő"-ként emlegetik, azonban mibenlétük ma is teljesen homályos. Csak annyit tudunk biztosan, hogy az emberi civilizációhoz vezető úton számtalan olyan helyzet volt, amikor túlélésünk és fejlődésünk a véletlenen múlt, és jövőnk sem zárja ki hasonló krízisek kialakulását.
4.1 A miénk az első és eddig egyedüli technikai civilizáció a galaxisban
Elvileg nem kizárt, hogy még nem alakultak ki a miénkhez hasonló technikai civilizációk.
4.2 Az intelligencia kialakulásának valószínűsége rendkívül alacsony (nagy kozmológiai távolságokban egyedül vagyunk).
Az intelligenciához vezető út számtalan rendkívüli akadályon keresztül vezet. Ennek egyes állomásait a földi intelligencia kapcsán már ismerjük, és ezekből olyan következtetés is levonható, hogy létrejöttének esélye még a Földön is nagyon alacsony volt.
4.3 Az intelligens technikai civilizáció élettartama rövid, mert
4.3.1 Az intelligencia nem képes ellensúlyozni a faj kihalását eredményező környezeti vagy civilizációs hatásokat.
4.3.2 A technikai civilizáció magában hordozza az önmegsemmisítés lehetőségét, ami a túlélő civilizációk számát nagyon erősen lecsökkenti.
4.4. A tudat fejlődésére épülő civilizációk elveszítik életösztönüket és feladják a kilátástalannak tűnő küzdelmet
Az intelligencia a lét fenntartására irányuló ösztönöket elnyomja anélkül, hogy e hiányt a tudatban megfelelő módon kompenzálná, és egy idő után teljesen el is veszíti az életösztön elsődlegességét. A folyamatban nagy szerepet játszhat a civilizáció magára utalt helyzetének tartós fennállása és a megoldhatalannak tűnő problémák sokasodása, a jövőbe vetett, szintén ösztön jellegű remény feladása.
5. A földön kívüli civilizációk tartanak az egyéb életformákkal való találkozás veszélyeitől
Az emberiség több ismert gondolkodója képviseli ezt az álláspontot, aminek hatására a kozmoszba irányuló figyelem-felhívó adások korlátozódnak és megszűnhetnek. Más civilizációknál is feltételezhető ez az aggodalom, ami a mások általi felismerhetőséget nagyon szűk időtartamra szorítja vissza. A nálunk jóval fejlettebb civilizációk jelenlétét tökéletes rejtőzködésük miatt nem tudjuk észlelni. A rejtőzködésnek más okai is lehetnek, ezeket legfeljebb találgathatjuk. Ilyen lehetőségként etikai és biztonsági szempontok mellett az is felmerülhet, hogy a civilizációs különbségek eleve lehetetlenné teszik a megértést, akár egyoldalúan, akár kölcsönösen.
6. Az intelligencia fejlődésének útjai és mértéke a kommunikáció lehetőségét lekorlátozza
Ahogyan saját távolabbi elődeinkkel is nehen tudnánk szót érteni, és biztosra vehető, hogy intellektusunk fejlődése nem zárult le, nem kizárt, hogy gyorsuló ütemű átalakulás várható ezen a területen is. Jövőnk irányait nem tudjuk megbízhatóan megbecsülni, a kozmikus civilizációk között pedig olyan különbségek alakulhatnak ki, amelyek értelmetlenné tehetik a próbálkozásokat.
|