Mi a baj a politikával
A társadalomról szóló ismeretek rendszerbe foglalása a természettudományokétól erősen eltérő minőségű eredményekre vezet, ami a területek jellegének lényegi különbségéből fakad. A természeti törvények egy civilizációs időmérték szerint állandónak tekinthető anyagi világ viselkedését írják le, ezért megbízhatóságuk az ismeretek szaporodásával növekszik és történelmi léptékben a beléjük vetett bizalom is fokozódik. A társadalom viszont folyamatos változásban van, a benne megfigyelhető jelenségek csak időben nagyon korlátozott, hamar elavuló szabályszerűségek felismerésére adnak lehetőséget, a beléjük vetett hit sokaknál mégis erősebb, mert ezekre alapozzuk az emberek közötti kapcsolatokat, a közösségek irányítását.
A természeti törvények állandósága a társadalom-tudományok művelői és alkalmazói számára irígylésre méltó vonás, ezért saját területükre is érvényesnek gondolják, vagy megpróbálják ezt a látszatot kelteni, ezért a korábban helyesnek bizonyult vagy gondolt szabályszerűségek érvényét igyekeznek kiterjeszteni, általánosítani. A politikusokat ugyanakkor személyes érdekeik is gyakran befolyásolják, ezért a társadalmat rendszerint megbízhatatlan érvényű és tartalmú, részben vagy teljesen elavult és hatalmi érdekekhez igazodó alapelvek mentén irányítják. Az ideológiákra épülő gondolkodásban jól tükröződik ez a visszásság: a felismert új jelenségek magyarázataként a korábban törvényszerűnek feltételezett meghatározások, szóhasználat, tendenciák alkalmazása a természettudományoktól megszokott és elvárt magabiztossággal. Ez a megalapozatlan, a tapasztalatot meghazudtoló, mégis ellentmondást nem tűrő stílusú hozzáállás a közember által megélt valóságot elködösíti és a tömegeket erősen megosztja, feszültségeket kelt.
A bal-és jobboldalra épülő, a történelemnek egy kevésbé gyorsan változó időszakában kialakult társadalmi-politikai kép mára jelentős mértékben megváltozott, a megkövesedett logikát követő politikusok és véleményformálók azonban még mindig ezekben a lövészárkokban érzik magukat, ezért nem találják meg a megoldás felé vezető utakat. A mai társadalom valódi problémáinak, szabályszerűségeinek felismerése új szemléletet igényel, amelyet a gyorsan változó világban megmutatkozó jelenségekre kell alapozni. Hosszú távon azok a politikusok és irányzatok lehetnek sikeresek, akik és amelyek az új társadalmi jelenségek valóságos vonásait és összefüggéseit - függetlenül nézőpontjuk tudományos megalapozottságától - felismerik, a politikai elvekhez ragaszkodók viszont reménytelenül elsüllyednek idejétmúlt megközelítéseik zűrzavarában. Sajnos ez utóbbi a közgondolkodásra is nagy kihatással van, ezért a valódi áttörést a társadalom irányításában nem az ideológiákhoz való ragaszkodás és a tények erre épülő értelmezése, hanem a társadalom valódi helyzetének, érdekeinek és céljainak megfelelően kialakított, mélyen bennünk gyökerező gondolkodásmód jelentheti. Ez pedig az ideológiák befolyásától mentes józan észre hallgatva könnyebben elérhető.
|