Migráció és jövő
A közelmúltban kialakult helyzetet durva figyelmeztetésként, ébresztőként is felfoghatjuk arra vonatkozóan, hogy a globális felmelegedés néhány évtizeden belül várható következményeként elkerülhetetlennek látszó, soha nem tapasztalt méretű és erejű migrációra fel kell készülnünk. Emellett azonban a fejlődő világban bekövetkezett népeségrobbanás is főszerepet fog játszani, sőt elképzelhető, hogy a mindent felülmúló exodusz önmagában, az üvegház hatás nélkül is létrejönne. Aligha kétséges, hogy valódi humanitárius megközelítés nélkül a történelem legsötétebb korszaka következhet be.
A felkészüléshez rendelkezésre álló idő egyre kevesebb, ezért a szükséges intézkedések tovább nem halaszthatók. Ha a maihoz hasonló módon váratlanul és felkészületlenül éri a világot a nagy népvándorlás, akkor a kialakuló zűrzavar feltehetően olyan méreteket ölt majd, aminek következményei kultúránk pusztulásához is vezethetnek. Nehéz dolgunk van akkor is, ha rászánjuk magunkat a felkészülésre, mert ehhez igazságos, az emberek és társadalmak által elfogadható átállási alapelveket kell keresni és szabályokat, eljárásokat kidolgozni. Magának a társadalomnak éppúgy fel kel készülni, mint a technikának és a gazdaságnak. A legnagyobb feladat mégis az emberek tevékeny támogatásának elnyerése. A helyzetet minden bizonnyal lehet erőszak alkalmazásával is is kezelni, azonban ez nem sokban különbözik azoktól az apokaliptikus vízióktól, amiket mindenáron el szeretnénk kerülni.
A globális felmelegedés fenyegetése sokrétű, köztük leginkább ismert a tengerszint-emelkedés és az elsivatagosodás, amelyek megkerülhetetlen következménye a migráció. Bár a technika sokoldalúan képes enyhíteni a következményeket, azonban felkészületlenségünk miatt nem valószínű, hogy jelentős hatással lehetnek a migráció lefolyására. Az enyhítésben sokat segíthet a teljes folyamat globális megismerése, szabályozott mederben tartása, a lehetséges erőforrások és megoldások számbavétele, nem beszélve az okok és következmények feltárásáról és az arányos feladatvállalás elkerülhetetlenségéről. A most tapasztalt migráció ellentmondásai nem ismétlődhetnek meg, azért sem, mert következményeik nagyságrendileg súlyosabbak lesznek.
A globalizálódó emberiség igazi nagy erőpróbájának sikeres túlélését nehéz elképzelni azokkal a múltból származó visszahúzó erőkkel, amelyek mai életünket is nehézzé teszik, mint az önzés, erőszak, hatalomvágy. Az emberiségnek nagy szüksége lesz a tisztánlátásra, megértésre, önzetlenségre, összefogásra, ezeket azonban eddigi történelmünk során nem sikerült kialakítani. Félő, hogy a rendelkezésünkre álló rövid idő sem lesz elég a fordulatra, ezért a globális civilizáció súlyos veszélybe kerül. Az ennek elkerülésére teendő első lépés a veszélyhelyzet minél gyorsabb és hatékonyabb tudatosítása és olyan stratégiai célok megfogalmazása, amelyeket a józanul gondolkodó emberek önként el tudnak fogadni.
A felmelegedés ütemének mértéke és sebessége sok, még nem ismert tényezőtől függ, ezért a kiváltott migráció lefolyása is nehezen ütemezhető. Részben igaz ez a túlnépesedésre is, itt az ismeretlen faktor maga az emberi viselkedés. A jövővel kapcsolatos bizonytalanság oka az, hogy a jelenlegi tendenciák alapján csak rövid távú előrejelzések adhatók, ahogy a meteorológiai előrejelzések megbízhatósága is rohamosan csökken az időtávlattal. A jövőbeni migrációval kapcsolatban biztosra csak az vehető, hogy a mai negatív tendenciák maguktól nem fognak megváltozni, ha mi magunk nem próbáljuk megváltoztatni a rossz gyakorlatot. A probléma széleskörű tudatosításán túl már ma is vannak azonban olyan lépések, amelyek megtételének elmulasztása később visszaüthet, egyebek között a következmények részletes, szemléletes és meggyőző bemutatása és a kárenyhítés, segítségnyújtás lehetséges formáinak a feltárása. Mindehhez az érintett szakterületek, valamint a politika és a média hiteles, elkötelezett együttműködésére van szükség. Ez az a színtér, ahol az eddigi rossz tendenciák megfordulhatnak és esélyünk születhet a túlélésre.
|