Szellemvilág vagy a szellem világa
Hisz Ön a szellemvilágban? Erre a kérdésre a magát felvilágosultnak, logikusan gondolkodónak tartó ember aligha válaszol igennel. A szellem világa kifejezés egészen mást takar, jóllehet az abba vetett hit is tartalmaz értelmezést igénylő vonást. Hinni legalább kétféleképpen lehet: úgy, ahogy a szellemvilágban hiszünk - irracionális, ösztön alapú vágy, vonzódás vagy félelem formájában - vagy személyes tapasztalataink támogatásával, az általuk kiváltott reális meggyőződéssel. Átmenetnek tekinthető az a hitfajta, amikor hitelesnek gondolt személyek, hírforrások információit tekintjük mérvadónak, azonban ez esetben a meggyőződés realitása az előbbi két alapeset valamelyikére visszavezethető.
A kifejezések második tagja, a világ fogalma hasonlóképpen többértelmű. A mindennapi szóhasználat egy konkrét világhoz köt minket, miközben ugyanezt a szót elkülönítő értelemben is használjuk, amikor valaminek, valakinek a világáról beszélünk. Ritkán jut eszünkbe, hogy ez utóbbi megközelítés mennyire félrevezető lehet, mert valamely speciális, elkülönülő világ teljes függetlenségét, önálló létezését sugallja, eltakarva a valóságot, hogy mindez az egyetlen fizikai világ terméke és része, a szellem világát is ideértve.
A fizikai világ eltéphetetlen kapcsolatban áll a benne létező speciális világokkal, hiszen magában hordozza azokat. Tartalmukat azonban nem feltétlenül határozza meg, mert az gyakorlatilag teljesen független is lehet az adott fizikai hordozótól. Még az élettelen természetben közvetlenül létező speciális világok is szinte végtelen változatosságot mutatnak. Jóllehet a tudomány próbál rendszert találni a bennük ható erők számára, ez a törekvés azonban aligha lesz képes a teljes fizikai világ bonyolultabb történéseinek tökéletesen pontos leírására és előrejelzésére. Elég arra gondolnunk, hogy az egyes rendszerek összetettségének növekedésével a kiszámíthatóság esélyei hatványozottan csökkennek, a véletlenszerűség eluralkodik, amire a meteorológia világa szemléletes példát szolgáltat. Ha minden természeti hatást ismernénk, a tökéletes előrejelzés akkor is fizikai korlátokba ütközne, ezért az ilyen törekvés valódi tartalom nélküli elméleti várakozás, vagy méginkább idealisztikus vágyakozás marad. A minél megbízhatóbb megismerésre ettől függetlenül törekszünk, aminek sikerességét azonban realitás-érzékelésünkön kívül csak a valószínűség matematikai módszereivel lehet megítélni.
Az élettelen természet folyamatainak rendkívül ritka, de mégis megvalósult együtthatásaiból jött létre az élet, ami - további hosszú specializálódás után - az értelem megjelenéséhez vezetett. Biológiai ismereteink szerint az élet maga is hihetetlen változatosságot, számtalan új világot hozott létre. A gondolati világok fogalmak, amelyek kialakulásának az értelem, a szellem világa nyitott utat, azok mozgásterét végtelenül szélesre tágítva. A fizikai világban az élettelen természet erői mellett az élet is képessé vált a fizikai világ alakítására, mint például a légkör összetételének befolyásolása a biológiai eredetű oxigén megjelenése és felszaporodása következtében, vagy a földkéreg és a földköpeny változásai az élővilág által termelt mészkő felhalmozódásával. E hatásokhoz képest azonban nagyságrendekkel gyorsabb az a képesség, amellyel az értelem - a szellem - képes visszahatni a környezetére.
Az élővilág fejlődésével megszületett a szellem világa, amely a fizikai valóságon túl megszámlálhatatlan gondolati világot hozott létre, közöttük fiktív világokat, szellemeket is, amelyek az emberi agyban kritikátlanul munkálkodó fantázia termékei. A szellemvilág visszahatása a fizikai világra és a szellem világára mégis létezik, akaratunktól, szándékunktól, vagy azok hiányától, de mindenképpen tőlünk és az értelemtől függ. A beléjük vetett hit létezését és erejét az szabja meg, hogy mennyire ismerjük fel a féktelen képzelőerő világának kontrollálatlan, többnyire ártó jelenségeit, és azokat helyükön kezelve, a realitások világában maradva mennyire engedünk utat annak a csábításnak, ami a valódi tudat, értelem alatti szintről származik.
|