Mentális vírusok
Az emberi DNS-ben foglalt örökségünk feltárása elkezdődött, és csupán nézőpont kérdése, hogy ennek előrehaladottságát hogyan ítéljük meg. Tény, hogy a DNS-lánc nagyon kis része tartalmaz olyan információt, amelyben a szervezet aminosav- ill. fehérje-előállításának receptje - mint az eddig ismert legfőbb funkció - megjelenik. Nagyon sok, látszólag inaktív DNS-szakaszról gondoljuk, hogy más élőlényektől - vírusoktól, baktériumoktól - származnak, de szerepük és aktivitásuk mára megszűnt, ezért ezeket a szakaszokat, vagy jelentős részüket szemétként értelmezzük.
A társadalom újratermelődésének kódja a kultúrában rejlik, amely a DNS-hez hasonlóan apró részletekből fejlődött ki egy rendkívül szövevényes rendszerré. A sokféleképpen értelmezett, gyakran félreértett vagy félremagyarázott kultúrához hasonlóan kultúrális történetünk, örökségünk - kultúrális DNS-ünk - is nagyon széles körű tartalmat foglal magába, és alapvető, nélkülözhetetlen elemeket éppúgy hordoz, mint erőszakosan beépült szakaszokat, amelyek a kultúra hulladékát jelentik. Fejlődése, alakulása a genetikai változásokhoz képest összehasonlíthatatlanul gyorsabb, állandósága jóval kisebb. A következményként kialakuló félresiklás esélye is nagyobb, mert a túlélés evolúciós kontrollján kívül a kultúrális DNS hulladéka, az emberi gondolkodás melléktermékei és rejtett motivációi is befolyásolják.
A kultúrális DNS hulladéka az emberiség sok, gyakran balul sikerült, rossz véget ért, vagy hosszú távon káros próbálkozásának emléke, amelyek maradványai emberi léptékkel szemlélve is képesek számos generáción keresztül megmaradni és mentális vírusként fejlődésünket befolyásolni. Ilyenek a hibás gondolkozásra alapozott szokások, berögződések, a megalapozatlan, ellenőrizetlen, de felkapott, divatfüggő gondolkodási, logikai fordulatok, a babonák, a vakhit és az ideológiák is. Használati idejük lejártával, túlhaladottságuk ellenére sokáig velünk élnek, de - a biológiai DNS-sel szemben - nem csak emlékezetünket terhelik: viselkedésünket, szokásainkat, ösztöneinket éppúgy befolyásolják, mint társadalom-felfogásunkat és kapcsolatainkat.
Ahogy a társadalommal összefüggő jelenségek, a mentális vírusok is az embereken keresztül hatnak, az egyedeket érintik először. Az emberek fogékonysága a mentális vírusok iránt jelentős részben társadalmi létünkben gyökerezik, a társadalmi jelenségek viszont az egyének viselkedésén keresztül jelennek meg. Ez a helyzet a mentális vírusok esetén is. Következményeik azonban nem csak társadalmi léptékben jelentkeznek: a csupán személyes szférára kiterjedő hatások ugyanolyan súlyosak, mint az egész társadalom vonatkozásában.
A gondolkodást negatívan befolyásoló tényezők között vannak rendszeresen visszatérő elemek, amelyek az emberiséget a kezdetek óta kísértik, és amelyek kiiktatása nélkül mindig is mentális fertőzésveszélynek leszünk kitéve. Bár a tudományt mint a helyes gondolkodás termékét, vívmányát értelmezzük, mégis lépten-nyomon találkozunk olyan haladónak, tudományosnak látszó vagy annak gondolt ötletekkel, magyarázatokkal, elméletekkel, amelyekben tettenérhető a valóság természetéről kialakult nézeteinkkel valamilyen módon ellentétes, burkolt feltételezés. Ezek között gyakori az indirekt módon megjelenő természetfeletti, spirituális tényező, amely akár a régóta elfogadott, alapvető természet-leírásokban is jelen van, mutatva a mentális vírusok erejét.
Nem lehet új jelenségnek tekinteni, de mindennapjainkban rendkívüli súlyossággal és beágyazódással jelenik meg a kitalációkra való fogékonyság mindkét oldalon, a létrehozóknál és a befogadóknál is. Erre a hamis próféták és követőik globalizálódó méretű jelenléte és az összeesküvés-elméletek virágzása egyaránt meggyőző példa. A jelenség egyúttal azt is mutatja, hogy a megítélésben a túlélés kényszere egyre kevésbé van jelen az önmegvalósítás túlértékelt igényével szemben, mert az emberek jóléte és biztonságérzete hamis illúziókat - mentális vírusokat - termel ki. A túlélés szükségessége annak ellenére létezik és nem enyhül, hogy az emberek ezt kevésbé érzékelik: a fenyegetés egyre inkább indirekt formákban jelenik meg, aminek a felismerése az egész emberiség, a civilizáció túlélése szempontjából kritikus.
A mentális vírusok által befolyásolt gondolkodás nem csak a társadalom, hanem az egyén számára is veszélyes, mert mentalitásunkat erőszakosan megváltoztatva, a logikus viselkedést, gondolkodást felülírva hibás következtetésekre, döntésekre kényszerít, ezeken keresztül személyes tragédiákhoz vezet. A helyzet mögött a tökéletes meggyőződöttség mentális vírus által keltett hibás érzete áll, amely a mentális immunrendszert kiiktatja, ezért a reális alapokra támaszkodó meggyőződés nem tud érvényre jutni. A hatást felerősíti, hogy a vírus ismeri és jól alkalmazza a mimikri-jelenséget: olyan formákat képes felvenni, amelyek a realitás látszatát keltik, ezért a téveszmék még nehezebben ismerhetők fel.
A technika révén a biológiai DNS módosítása a jelentős társadalmi gyanakvás ellenére kezd gyakorlattá válni, a gondolkodás racionalizálása pedig a génmódosításhoz hasonló lehetőséget nyújt a kultúrális DNS-ben található mentális vírusok negatív hatásának kontrolljára. Azonban ehhez a társadalmi ellenőrzés és egyetértés nem nélkülözhető: a folyamat nem hajtható végre titkos, öncélú, homályos és megbízhatatlan egyéni érdekeket szolgáló laboratóriumokban kitermelt módszerekkel és eszmékkel, mert ezek termékei maguk is mentális vírusként okoznak nehezen helyrehozható károkat a társadalom szövetében éppúgy, mint az egyén életében. Az ilyen kísérletek súlyosan károsítják kultúrális DNS-ünket, fejlődésünket erőszakosan rossz irányba terelik, jövőnket veszélyeztetik. Az ellenük létrejött harc a biológiai eredetű vírusok, kórokozók által okozott járványok elleni védekezéshez hasonlóan új és hatékony módszereket igényel, amelyeket a gondolkozás ésszerűsítésén kívül a jogrendszerbe és a társadalmi szerkezetbe csempészett vírusok felszámolásával is segítenünk kell.
|