Egy világjárvány tanulságai
Annak ellenére, hogy a járványok általi fenyegetettség rendszeresen jelen van mindennapjainkban, nagy világjárványok viszonylag ritkán törnek ki, viszont annál súlyosabb sokkot és pusztítást okoznak. A rendkívüli helyzet a megrendítő következményeken túl különös megfontolást igénylő adalékokkal is szolgál gondolkodásunkról, viselkedésünkről.
Talán a legszembetűnőbb jelenség a vírustagadók jelentős száma, ami a realitás iránti érzéketlenség minden határon túli jelenlétét mutatja, de arra is felhívja a figyelmet, hogy hibás gondolkodási mintáink minden akadály nélkül terjednek az arra fogékony emberek - tömegek - között. A jelenséget eddig is tapasztalhattuk a politikai - ideológiai viselkedésben éppúgy, mint az áltudományosság virágzásában, vagy az emberek közötti kapcsolatok súlyos korlátjaként. Az adott helyzetben arra találhatunk ritka meggyőző erejű bizonyítékot, hogy az emberi gondolkodás mégsem annyira alapos, az érzelmi és mentalítás alapú befolyásoló tényezők viszont valószínűleg sokkal erősebbek, mint hittük. Súlyos figyelmeztetés ez, amely a fenyegetettség megfelelő értékelésén és a járványokra való hatékonyabb felkészülés fontosságán túl mentális immunredszerünk, realitás-érzékünk erősítésére is felhívja a figyelmet.
Első látásra talán meglepőnek látszik, hogy a rendelkezésre álló vakcinák megítélését milyen mértékben befolyásolja azok származási helye. A hazai védőoltások történetében először merült fel a származás kérdése, és nem csoda, hogy az ellenzék vetette fel, ezzel negatívan befolyásolva a védekezésbe vetett bizalmat. Ez a mentalitás azonban magáról a politikai ellenoldalról állít ki negatív bizonyítványt azzal, hogy a súlyos fenyegetettség közben sem hagy fel a politikai haszonszerzés nemtelen módszereivel, a félrevezetéssel, a hazudozással és az uszítással, még azon az áron sem, hogy leginkább saját táborát veszélyezteti. A szürliberális befolyás és irányítás alatt álló Európai Unió politikai és szakmai szervezeteinek alkalmatlanságáról is váratlanul lehullt a lepel a vakcina-beszerzések körül tapasztalt anomáliák és a magyarázatként elhangzott valótlanságok átlátszó volta következtében. A helyzetet tovább rontja, hogy a rendkívüli veszélyhelyzet ellenére sem képesek megfontolni az ideológiai fenyegetés, erőszak egyoldalú alkalmazását.
A nyugati világ uralkodó, nagy tömegek által követett és hatalmi törekvések által erőltetett ideológiája felerősítette a hívők gondolkodásának fonákságait, egyebek között a minden alapot nélkülöző, de a tévedhetetlenség látszatát keltő hozzáértés szélsőséges megnyilatkozásait. Rövid idő alatt nagy tömegek váltak botcsinálta virológusokká, pillanatok alatt született ítélet egy-egy vakcináról (amit alighanem az ellenérdekelt gyártók is tovább gerjesztettek), de az összeesküvés-elméletek is soha nem látott burjánzásba kezdtek. A szélsebesen terjedő álhírek romboló hatása ellen a járvánnyal kűzdő hatóságok és a túlterhelt egészségügy kezében a meggyőzésen kívül nincs más eszköz, mert a szabadságjogok túlerőltetett előnyben részesítése a jogot alkalmatlanná tette a valós, hatékony érdekvédelemre.
A járvány globális jelenléte nem vonható kétségbe, azonban a védekezés hatékonysága már korántsem ilyen egyöntetű. A vakcinák rendelkezésre állása a megfelelő anyagi és tudományos háttérrel rendelkező országokban sem megfelelő, azonban a hátrányos helyzetű, elmaradottabb, szegényebb területeken még alacsonyabb szinten áll. Érthető, hogy a gazdagabb és a szociálisan érzékenyebb országok saját kapacitásaikat először saját védelmükre kívánják felhasználni, azonban a védekezés elhúzódása további veszélyeket hordoz. A védekezés hatékonyságát nem csak a termelés növelésével, hanem a termelő kapacitás sokszorozásával is lehet fokozni, amihez viszont a gazdasági különbségek csökkentésére lenne szükség. A politikai feszültségek, a kultúrális - ideológiai szembenállás ezt nagy mértékben hátráltatja, ezért a halmozódó feszültségek felszámolása a globalizálódó világ számára egyre nehezebben kerülhető meg.
|